8 października 2022

Warsztaty „Papier ręcznie czerpany” w Polskiej Szkole w Nikozji

W sobotę 8 października w Polskiej Szkole w Nikozji odbyły się warsztaty pt.: „Papier ręcznie czerpany”, prowadzone przez absolwentkę krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, panią Małgorzatę Phantaros.

Na podstawie ilustracji i zdjęć omawialiśmy rodzaje materiałów, jakie człowiek stosował do przekazywania informacji na przestrzeni wieków (od malowideł naściennych, tabliczek glinianych, woskowych, do papirusu, pergaminu, skończywszy na współczesnej produkcji papieru). Dzieci zapoznały się z historią papieru ręcznie czerpanego.
Dowiedziały się jak przygotowujemy proste sito oraz masę papierniczą, tzw. pulpę, ze składników dostępnych w domu i z dodatkiem roślin oraz jakie materiały są niezbędne do powstania takiego papieru.
Każdy uczestnik samodzielnie wykonał arkusz papieru ręcznie czerpanego.
Dzieci miały możliwość wykorzystania zdolności manualnych oraz wyobraźni, tworząc własne wzory i oryginalne dekoracje.

Dziękujemy pani Małgorzacie Phantaros za interesujące warsztaty oraz organizatorce projektu, pani Katarzynie Jurzak-Cebuli za współpracę.
PROJEKT POD PATRONATEM AMBASADY RP W NIKOZJI, FINANSOWANY W RAMACH FUNDUSZY POLONIJNYCH MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia na Facebooku – link: ⬇️