Close

2 maja 2023

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polskiej Szkole w Nikozji na Cyprze

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱 oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polskiej Szkole w Nikozji na Cyprze.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz, z tej okazji uczniowie naszej szkoły wykonali flagi Polski. 🇵🇱
Z lekcji historii dowiedzieli się czym jest konstytucja i na czym polega jej znaczenie. Poznali także okoliczności uchwalenia w Polsce w 1791 roku tego ważnego dokumentu, jako pierwszego w Europie, a drugiego na świecie. Omówiliśmy również sekrety obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku.”

🎼🎵🎶 Najstarsze dzieci uczyły się śpiewu pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, zwanej „Mazurkiem Trzeciego Maja” – najpopularniejszej pieśni patriotycznej upamiętniającej Konstytucję 3 Maja. Podczas obchodów rocznicowych ogłoszenia konstytucji, które odbywają się na placu Zamkowym w Warszawie, odgrywana jest podczas podnoszenia flagi państwowej. Tekst pieśni napisał uczestnik powstania listopadowego Rajnold Suchodolski, a muzykę prawdopodobnie Fryderyk Chopin, gdyż melodia ma rytm mazurka, a Chopin zasłynął z komponowania mazurków właśnie.
Po upadku powstania listopadowego Richard Wagner użył melodii tegoż mazurka jako motywu uwertury „Polonia”.

#mojaflaga 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z obchodów na szkolnej stronie Facebooka. Link znajduje się poniżej ⬇️

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PolskaSzkolaCypr&set=a.698046472121395