Close

20 czerwca 2017

Spotkanie w Polskiej Szkole w Nikozji z Dyrektorem Studia Filmów Animowanych w Poznaniu i współpracownikiem Orange Studio Animacji.

Wizyta Dyrektora Studia Filmów Animowanych w Poznaniu, a także współpracownika Orange Studio Animacji w Polskiej Szkole w Nikozji.

10 czerwca w szkole gościliśmy Pana Mirosława Andrzeja Malagę. Spotkanie z uczniami odbyło się w ramach realizowanego przez szkołę programu spotkań z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Gość zaprezentował dzieciom osiągnięcia polskich studiów animacji, nie tylko poznańskiego, ale także słynnego studia Se-Ma-For, znanego m.in. z bajek „Zaczarowany ołówek”, „Przygody kota Filemona”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka” czy filmu „Plastusiowy pamiętnik”. Opowiedział o różnych rodzajach animacji (komputerowa, animowane filmy rysunkowe, lalkowe, animacja rysunków malowanych na szkle oraz powstałych dzięki użyciu soli). Pan w ciekawy sposób przybliżył uczniom warsztat pracy animatora i podzielił się wspomnieniami swoimi i kolegów z pracy nad takimi bajkami, jak: „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Przygody Misia Colargola” i wieloma innymi. Żywo zainteresowani uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań. Na zakończenie nasz Gość zaprezentował najnowsze osiągnięcie Orange Studio Animacji z Bielsko-Białej, którego jest współpracownikiem: serial animowany „Pan Toti”. Serial powstaje w koprodukcji polsko-słowacko-irańskiej, a tytułowego bohatera – Pana Totiego dzieci mają okazję poznać także w serii książek „Pan Toti” wydanych w 2010 roku.
Kilkoro najbardziej aktywnych uczniów otrzymało od naszego Gościa taką książkę z płytą w prezencie.
Ponadto otrzymaliśmy bajki i katalog filmów z dedykacją od obecnego Dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a także inne materiały z dedykacjami od Orange Studio Animacji.
Dziękujemy za bardzo wartościowe i pouczające spotkanie, które poszerzyło horyzonty myślowe uczniów, promowało polską kulturę i w sposób interesujący zaprezentowało możliwość realizacji zawodowej.

Mirosław Andrzej Malaga – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Pracownik TV Studia Filmów Animowanych w Poznaniu w latach 1989-91, a następnie dyrektor tego Studia w latach 1995-2000.
Współpracownik Orange Studio Animacji w latach 2003-2005, a do chwili obecnej także Konsultant d/s Współpracy z Zagranicą.

Uczestniczył w festiwalach filmowych, m.in.: Cannes, Annecy, Utrecht (retrospektywa Polskich Filmów Animowanych), Dusseldorf, Cardiff, Zlin, Bratysława i wszystkich krajowych.

Uczestnik konferencji, m.in.: Summit TV dla dzieci w Grecji, Summit telewizji zachodniego wybrzeża Afryki w sprawie produkcji i koprodukcji dla dzieci Abuja (Nigeria).
Bierze udział w targach MIPCOM i MIPTV w Cannes regularnie od 1996 do chwili obecnej.

Ważnym etapem działalności było doprowadzenie do podpisania kontraktu koprodukcyjnego Channel 4 Wales i realizacja odcinków serii „Religie Świata”, a następnie udział w mega produkcji „Bajki Świata” (26 odcinków z udziałem 22 partnerów koprodukcyjnych).

Zapoczątkowało to produkcje bajek i baśni polskich przez TVSFA w Poznaniu, trwającą do dzisiejszego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *